דברי יחיעם ששון בכנס הגדודי 2017

יחיעם ששון 15.10.2017 19:43
יחיעם ששון

יחיעם ששון


כל לוחמי פלוגה י' - הנופלים שנותרו צעירים בחולות סיני והחיים ששרדו את המלחמה ההיא – אני גאה בכם ומצדיע לכם .בני משפחות שכולות יקרות ,

האלוף אמנון רשף ,

האלוף עמרם מצנע ,

רעיי לנשק   -  מפקדי , לוחמי , חיילי וחיילות גדוד 79

ראשית - ברצוני לומר את שבליבי לבני המשפחות השכולות – סיפרו ויספרו בכנס חשוב זה על גבורתם  ועוז רוחם של המפקדים ,הלוחמים והנופלים .

אתם בני המשפחות השכולות – הורים , אחים , בנים ובני זוג אשר איבדו את כל היקר להם באותה מלחמה - , אתם הגיבורים האמתיים של המלחמה ההיא ,גיבורים בעל כורחם של כל המלחמות  .

עוצמות הנפש שלכם , יכולתכם  הבלתי נתפשת לחיות  בכאב את חייכם למרות האובדן הנורא , מהווים עבורנו-  המפקדים והחברים לנשק , את מקור כוחות הנפש  להמשיך קדימה .

כולנו כאיש אחד - מחבקים  אתכם  בכל לבנו - ומביטים בכם בהערצה גדולה וביראת כבוד.

אני נרגש על הזכות שניתנה לי לספר בקצרה  על לחימתה של פלוגת ה-חרמ"ש הסדירה של גדוד 79 במלחמת יום הכיפורים ולברך את באי הכנס , מארגניו ויוזמיו ובראשם את ידידי רמי מתן .

פלוגה י' הייתה  חלק אורגני מהכוח הלוחם של  גדוד 79  , בפיקודו של סא"ל מוני ניצני זיכרונו לברכה , יחד עם פלוגות  הטנקים ח' של עמוס וינטרופ ז"ל   ופלוגה ו'  של  זאב פרל יבדל לחיים ארוכים.

פלוגת ה-חרמ"ש הייתה הנחשון והכוח הראשון מבין כוחות גדוד 79 וחטיבה 401 אשר הוזנק בפקודת המג"ד לקוו שעות בודדות  טרם פרצה המלחמה – משימתנו הייתה  לתגבר את כוחות גדוד 9 של סא"ל יום תמיר בגזרה הצפונית של התעלה .

הפלוגה נעה בסערה מערבה , כאשר באזור טסה הבוערת ראינו את מטוסי המיג המצריים חולפים מעל ראשנו מזרחה לעבר רפידים .  בגזרת קנטרה חברתי  לכוחות  גדוד 9  אשר  כבר  נלחמו בגבורה עילאית תוך  מצוקה מבצעית קשה - בכוחות קומנדו מצריים אשר צלחו בהפתעה את התעלה תחת מסך ארטילריה לרוחב כל הגזרה וירי טילים נגד טנקים אשר הכו ללא רחם  .

בליקוי מאורות פיקודי הופעלה תכנית "שובך יונים " ללא התאמה מבצעית לתנאים המשתנים בשטח  ובהיעדר מודיעין קרבי באשר לעוצמת  הכוחות המצריים אשר כבר צלחו את התעלה  ונערכו במארבי חי"ר ונ"ט עליהם התנפצו הכוחות הראשונים שהופעלו לקוו התעלה .

הפלוגה התפצלה לכוחות מחלקתיים – ותחת אש תופת, הסתערו לוחמיה  ללא מורא על כוחות הקומנדו המצריים- במטרה לעצור את התקדמותם ועל מנת לחלץ את  לוחמי המעוזים המכותרים

נגמ"שים נפגעו  מטילים ארוכי טווח -  לוחמים נפלו תוך לחימה  פנים אל פנים  בטווחים קצרים  , פצועים נאנקו  מכאב .  המפקדים   והלוחמים הנותרים לא חדלו מפעולות חילוץ בתוך התופת של  העיר קנטרה  ובגזרתה -  איש לא סב לאחור .

הפלוגה התחילה את לחימתה כפלוגה מלאה , נפגעה קשות ביומיים הראשונים למלחמה , לוחמיה המשיכו להילחם לאורך כל המלחמה בכל גזרות הלחימה אליה נקלעו .

במלחמה נפלו שמונה עשר מפקדים ולוחמים – צעירים יפי בלורית ותואר   ונפצעו שלושים ואחד -  מרביתם בקרבות היום הראשון

– פלוגה י '  "יהון"  ברשתות הקשר - לא חדלה להיות כוח מבצעי לוחם ,  מהלחימה ההרואית  ביום הראשון –דרך קרבות הבלימה וחילוץ הנפגעים מהטנקים הבוערים –צליחת התעלה  ועד הלחימה  בעיר סואץ   ובגזרת פאיד    - איסמעיליה        -         כאשר במהלך המלחמה -  בדומה לעוף החול האגדי הקם מעפרו -  נאספים אלי  לוחמים שנפצעו  ושבו לקרב – ומצטרפת לפלוגה ,תוך לחימה,  מחלקת ה-חרמ"ש (מיל') בפיקוד יעקב פורמן שמתמנה כ-סמ"פ .

פלוגה י' על לוחמיה ומפקדיה הביאה לביטוי נעלה את הנחישות,  הדבקות במשימה ,העוז ואומץ הלב של כוח לוחם  – כאשר חייליה ומפקדיה ממשיכים להילחם  ללא חת ובהקרבה עילאית  גם כאשר הם מנותקים לחלוטין מיחידת האם שלהם .

כל לוחמי פלוגה י'  - הנופלים שנותרו צעירים בחולות סיני  והחיים ששרדו את המלחמה ההיא – אני  גאה בכם  ומצדיע לכם .

 

 

 

 הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה

 הקמת האתר וניהולו ע"י עפר דרורי