הטנק של יאיר ליטביץ

יאיר ליטביץ 06.07.2017 01:02
הטנק של יאיר ליטביץ


לפני כחודש הגעתי לאתר יד לשריון יחד עם קבוצת חברים שאני מטייל אתם כבר כמה שנים. המדריך הושיב אותנו בכניסה וחיבר אותנו לקרבות שהתנהלו בחצר המשטרה במלחמת השחרור. שמתי לב שאנו יושבים בצמוד לטנק של יאיר. מייד שלחתי לו תמונה ובתגובה ביקש שאעלה את התמונה לאתר בצרוף דבריו. ניצלתי את ההזדמנות והעליתי תמונה נוספת שאולי מייצגת לצד המציאות שעברנו גם את הרצון לעתיד... עפר דרוריצ-817831 מדגם 1A60M

 טנקים מדגם זה הובאו כחדשים מארה"ב ולחמו במלחמת יום כיפורים במסגרת חטיבה 600 וגדוד סיור 87.

צוות הטנק  דוד בונן (נהג), מאיר לזרוביץ (תותחן) ציון ציון (טען קשר) ויאיר ליטביץ (מפקד) עלה על הטנק בימ"ח בשדה תימן וירד ממנו על ציר מסכה במבואות איסמעיליה, אותו הצוות כל המלחמה בנתיב קרבות קשה ששיאו באותו לפנות בוקר בצומת טרטור לכסיקון שבחווה הסינית  והמשכו בקרב חטיבה 25 ובקרבות מעבר לתעלה. עם שחר של ה 16 לחודש נמחק גדוד הסיור 87 מרשת הקשר ובו ביום אחר הצהריים צוות הטנק עם עוד ארבעה טנקים הצטרפו לגדוד 79 כפלוגת חורש. עד ה 16 לפנות בוקר הטנק ספג שלוש פגיעות ויכל להם, תקלות מכניות ואחרות לא היו לו, המנוע סחב מצויין גם אחרי כל הקילומטרז' שהטנק נע על זחליו משדה תימן,  הטנק היה כשר להמשיך ולא להרפות. רצה המקרה והטנק אותר בקציעות, הרעיון לחפש את הטנקים היה של סא"ל במיל. דני קריאף.

תודות

על הצבתו בלטרון בין טנקי ההצדעה אני רוצה להודות להנהלת יד לשריון אלוף במיל. אודי שני, מנכ"ל העמותה תא"ל במיל. חנן ברנשטיין ולסמנכ"ל העמותה סא"ל במיל. שלומי דרור שלא הרפו עד סיום הפרוייקט. אני מוסיף תודה גדולה למיכאל מס שבלי הידע הפנומנלי שלו ברזי הטנקים הטנק לא היה מגיע.

תודה מיוחדת לאלוף במיל. ג'קי אבן מורי ורבי מהשרות הסדיר שמיד עם אתור הטנק הכריז שמקומו בלטרון, לא רק הכריז אלא שיכנע, ליווה וייעץ ברציפות מהיום הראשון.

תודה מיוחדת לתא"ל מיל. אהוד גרוס מ"פ עמית בגדוד 79, תמיד עם אוזן קשבת ושבנועם הליכותיו ידע להשיג את מה שהתבקש.

ולבסוף תודה לאל"מ מיל. רמי מתן גם כן מ"פ עמית בגדוד 79על שליחויות עלומות ועצות טובות  תרם את חלקו.

מורשת והנצחה

אני מאד מקווה שצ – 817831 יהיה אבן שואבת למורשת לחימה שמימשה יחד עם חברי ערכי לחימה שבלעדיהם לא היינו מנצחים. כולי תקווה גם שהטנק יהיה בטוי להנצחת לוחמים רבים שנפלו בקרבות בהם הטנק לקח חלק, יהי זכרם ברוך!

 

יאיר ליטביץ

הטנק של יאיר ליטביץ


הטנק של יאיר ליטביץ


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה

 הקמת האתר וניהולו ע"י עפר דרורי