על אחריותו של המפקד מחוץ לשדה הקרב, דברים לזכרו של מוני ניצני מעפר דרורי (פלוגה י' חרמ"ש במלחמה)

עפר דרורי 08.10.2016 22:05

מוני ידע לשלב בתכונות הנדרשות למפקד. מוני היה אמיץ לב כפי שהוכיח במספר אירועים קרביים שהשתתף בהם ועליהם קיבל הן את עיטור הגבורה והן את עיטור המופת. מוני הכין את חייליו לקרב ומוני ביצע הערכת מצב משלו לפני פרוץ המלחמה שהייתה שונה מהערכת המצב הצה"לית. בהערכתו האישית חזה את פרוץ המלחמה ואף הניע את גדוד השריון שפיקד עליו בהתאם וחסך פגיעה בחייליו מהתקפת הפתע המצרית. מוני ידע לשמר את הקשר הייחודי בין מפקד לחייליו תחת אש, במשך שנים רבות לאחריה וכל זאת אף שהוא עצמו נפצע קשה במלחמה.ברור וידוע כי גזרת אחריותו של המפקד, במיוחד הקרבי, בשדה הקרב היא מוחלטת. הוא אחראי לשלומם של חייליו וממנו ידרשו את חזרתם בשלום עד כמה שתנאי הקרב מאפשרים זאת.

פחות דובר על אחריותו של המפקד מעבר לשדה הקרב. מטרת דברים אלו לדון באחריות המפקד מחוץ לשדה הקרב, מהם גבולותיה של אחריות זו במישור התפקידים ועד כמה היא חוצה גבולות במישור הזמן.

 

הגיוני ומקובל שאחריותו של המפקד במיוחד זה הקרבי היא להכין את חייליו למלחמה וללחימה. דבקותו באימונים, ניצול הזמן שנעשה על ידו ושימוש מיטבי באמצעים שעומדים לרשותו כל אלה הם בתחום אחריותו הישירה כמפקד כלפי חייליו מחד וכלפי הצבא והמפקדים הממונים עליו מאידך. מפקד המכין היטב את חייליו למלחמה מצמצם את סיכויי היפגעותם בקרב וגם באימונים ומעלה את סיכויי יחידתו לעמוד במשימה שתוטל עליו ועל יחידתו ע"י מפקדיו.

 

הגיוני גם שאחריות המפקד לחייליו היא גם במישור השגרה בו היחידה אינה במלחמה או בלחימה אלא במסגרת אימונים או ברגיעה. גם במצב זה אחריותו של המפקד מוחלטת ואין מחלוקת בעניין.

 

ומה לגבי מעורבותו של המפקד בחיי חייליו החורגים מהמסגרת הצבאית? האם יש לו למפקד אחריות על חייליו בעת שהם נמצאים בביתם במהלך חופשה ? מקובל להניח וטוב שכך שאחריותו של המפקד חוצה גבולות ומתקיימת גם מעבר לגדרות המחנה הצבאי. הוא אחראי לשלומם בדרכם מהבסיס לביתם, מן הבית לצבא ובגישה המרחיבה גם על שלומם בעת החופשה עצמה. נשאלת השאלה כיצד יקיים המפקד את אחריותו ויממש אותה כאשר החיילים אינם בתחום אחריותו ואינם בשליטתו? הנושא מורכב ולא אדון בו עתה.

 

ברצוני להתייחס לאחריות המפקד במישור הזמן ולהתמקד דווקא בקשר עם החיילים לאחר שיחרורם או בקשר עם חיילי מילואים. בדרך כלל חיילי מילואים מצטרפים ליחידות ועוזבים אותם אחת לתקופה והדבר נכון כמובן גם לגבי מפקדים. איש לא מצפה כי מפקד פלוגה או גדוד ישמור על קשר עם חייליו ששרתו תחתיו במשך שנתיים או תקופה דומה. מאידך תקופת מלחמה היא יוצאת דופן, בפרק זמן קצר יחסית נחשפים המפקדים והחיילים למאורעות המלחמה, לחוויה הקשה והקיצונית הזו ומטבע הדברים הקשרים של החיילים בינם לבין עצמם או בינם לבין מפקדיהם במהלך מלחמה גם אם ארכה חודש נשמרים לשנים רבות. במקרים חריגים אלו אני נוטה לחשוב שנכון הוא שמפקד ייקח אחריות על חייליו כולל אלו שבמילואים לפרק זמן שאינו מוגבל במיוחד בכל הקושר לחיילים שנפגעו באותה מלחמה או לבני משפחותיהם אם חלילה נפלו במערכה. חיילים אלו ובני המשפחות השכולות זקוקים לאבא רוחני ולדמות תומכת גם בסיומה. המפקד אינו יכול להחליף את רשויות הצבא הרלוונטיות כמו מחלקת השיקום של משרד הביטחון או קצינת הנפגעים החטיבתית אבל שמירה על קשר, התעניינות בשלומו של החייל ובמשפחתו אפשרית וגם נדרשת.

 

בשנים האחרונות אני נחשף ליותר ויותר מקרים בהם משפחות שכולות מספרות כיצד מוני שהיה פצוע קשה בעצמו ביקר אותן, דאג להן ואף שמר אתם על קשר דואג לאורך שנים. השנה נפטרה סו דשא אמו של גלעד דשא סגן מפקד פלוגת החרמ"ש יוד של גדוד 79. בהזדמנויות שונות ספרה לי על הקשר ועל ההתעניינות שחוותה מצדו של מוני. בתחילה הקשר היה הפוך, היא כמומחית וד"ר לחינוך מיוחד סייעה לו בהדסה בתהליך השיקום כפי שסייעה לפצועי ראש אחרים אבל בהמשך שמר הוא על קשר אתה. דברים דומים שמעתי ממשפחתו של יהודה ירד ז"ל חברי לפלוגת החרמ"ש שנפל גם הוא במלחמה.

 

מוני ידע לשלב בתכונות הנדרשות למפקד. מוני היה אמיץ לב כפי שהוכיח במספר אירועים קרביים שהשתתף בהם ועליהם קיבל הן את עיטור הגבורה והן את עיטור המופת. מוני הכין את חייליו לקרב ומוני ביצע הערכת מצב משלו לפני פרוץ המלחמה שהייתה שונה מהערכת המצב הצה"לית. בהערכתו האישית חזה את פרוץ המלחמה ואף הניע את גדוד השריון שפיקד עליו בהתאם וחסך פגיעה בחייליו מהתקפת הפתע המצרית. מוני ידע לשמר את הקשר הייחודי בין מפקד לחייליו תחת אש, במשך שנים רבות לאחריה וכל זאת אף שהוא עצמו נפצע קשה במלחמה.

 

למוני היו הרבה ערכים להנחיל אם היה נשאר בצבא אבל הגורל רצה אחרת.

 

יהי זכרו של מוני ברוך.


תמונות מהאזכרההוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה

 הקמת האתר וניהולו ע"י עפר דרורי