דברי הספד של עפר דרורי חייל בפלוגה י' חרמ"ש במלחמה למוני ניצני

עפר דרורי 17.10.2015 06:08
דברי הספד של עפר דרורי חייל בפלוגה י' חרמ"ש במלחמה למוני ניצני


דברי הספד של עפר דרורי חייל בפלוגה י' חרמ"ש במלחמה למוני ניצניושוב אנחנו נפגשים כאן בחלקת הגיבורים בהר הרצל.

בעת ההלוויה קברך היה האחרון בשורה חסרה, בחלקה ריקה למחצה, עתה קברך מוקף בשורות קברים חדשות. שלוש שנים עברו ושכננו סביב עדיין לא מקבלים את נוכחותנו כאן. עוד מבצעים ועוד מלחמות ושורת הקברים מתארכת וחיילים צעירים הולכים בדרכם של אנשים זקנים והורים מתאבלים על בנים, הפוך מדרך העולם.

לפני זמן קצר סיימתי לקרוא את ספרו של אלישיב שמשי "עוד ניצחון כזה..." על מלחמת לבנון השנייה. שמשי לא סיים את המשפט בכותרת הספר, יתכן כי התקשה כמפקד לשעבר בצה"ל לקרוא לילד בשמו "עוד ניצחון כזה ואבדנו". הספר עוסק בלחימתם של מפקדי גדודים במלחמה, בדיוק בתפקיד בה אתה מוני שימשת במלחמת יום הכיפורים. בספר מגולל סיפורם של גדודים שלא ביצעו את המשימה שהוטלה עליהם או שביצעו אותה יומיים ושלושה אחרי המועד שנקבע, חלק מהמשימות כללו כיבוש כפרים שנמצאים שנים ושלושה  קילומטרים מקוו הגבול. דורך מוני התברך במפקדים שקיבלו משימה או לקחו על עצמם משימה וביצעו אותה בדבקות ובמהירות. בצה"ל לא השכילו להטמיע את נזק אי העשייה. במלחמות ההווה הציבור האזרחי חשוף לירי טילים והצבא תפקידו למנוע פגיעה באזרחים. אי ביצוע המשימה או השתהות בביצועה פוגעים באזרחי המדינה. משהו במשוואה הזו לא הופנם כפי שהיה בדי.אן.איי  של אנשי דורך. גם המפקדים של היום טובים אבל החינוך המבצעי שקיבלו שונה ומצריך שיפור.

לפני כשלושה שבועות, ביום השנה למלחמת יום הכיפורים האחרון נשא בהר הזה דברים שר הביטחון יעלון, הוא אמר בין היתר:

"חובה היא לקיים שיח מפרה ופתוח מול הכפופים לנו, לא לקבל דבר כמובן מאליו ולהבין שהתבונה אינה נמצאת רק במקום אחד. לפעול נגד דיכוי של דעות ואל מול עריצות מחשבתית, ולא לחשוש להביע דעה גם אם אתם סבורים שהיא מנוגדת לדעתו של הדרג הקובע. לאפשר, ולא לחשוש, לשאול שאלות נוקבות. להתווכח, לומר את אשר על ליבכם.

חקקו על לוח ליבכם את המשפט המתאר חלק מהנסיבות האנושיות שהביאו על מדינת ישראל את הפתעת מלחמת יום הכיפורים, ואשר לקוח מספר משלי, פרק ט"ז, פסוק י"ח: "לִפְנֵי-שֶׁבֶר גָּאוֹן; וְלִפְנֵי כִשָּׁלוֹן, גֹּבַהּ רוּחַ".


 

אתה מוני לא הרכנת ראש לפקודות שקבלת, יחיד מול כל מפקדי סיני, מסתכן בתדמית של מפקד היסטרי, קראת יחיד את המפה נכון והוצאת את גדודך, גדוד 79 מחוץ למחנה תחת רשתות הסוואה. אתה מוני, יחיד בכל סיני אספת את חיילי הגדוד יומיים לפני פרוץ המלחמה והודעת בקול בוטח "הולכת לפרוץ מלחמה ואנו נערך בהתאם". היינו הגדוד היחיד בסיני שמטוסי האויב תקפו את מחנהו הריק בעוד אנו בשטח מוסווים והכל פרי ראייתך המפוקחת.

יצאת לקרב בראש גדודך, ניהלת אש עם שיפעת הכוח המצרי שחצה את התעלה ונפצעת קשה בראשך. על לחימתך בקרבות מלחמת יום הכיפורים זכית בעיטור המופת וזאת בנוסף לעיטור הגבורה שקבלת על לחימתך במבצע קדש. אחד משניים בכל ההיסטוריה של צה"ל בעלי עיטור הגבורה ועיטור המופת.

עכשיו נלחמת בקרב אחר, בקרב על השיקום וחזרה לחיים. הצלחת לשרוד עם קשיים לא מעטים עוד שלושים ותשע שנים וסיימת חלקך בעולם הזה בשישי באוקטובר 2012, בדיוק ביום בו פרצה מלחמת יום הכיפורים ששינתה את כולנו לנצח.

זכרך כבר ברוך, יהי זכרך ברוך גם בעתיד.הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה

 הקמת האתר וניהולו ע"י עפר דרורי