דברים של שולה ניצני לזכרו של מוני ניצני, אוקטובר 2014

שולה ניצני 06.10.2014 00:01

דברים של שולה ניצני לזכרו של מוני ניצני, אוקטובר 2014, הקריאה אורית ברושימוני, יש לי סיפור מופלא בשבילך. סיפור על שסק.

 

לפני הרבה שנים, אולי 20 שנה, קטפנו ביחד שסק בַּמטע שלך במשמרת. תוך כדי אכילת שסקים ויריקת גרעיניהם החומים והחלקלקים, העלינו חוויות משותפות על עץ השסק הענק שצמח בַּגינה בַּבַּית בְּכפר חטים. כולנו גדלנו בצילו וטיפסנו עליו בילדותנו כדי לקטוף מצמרתו את הפרי הכתום והמתוק. גם נזכרנו בְּנוסטלגיה בַּתמונה שצולמה אז, לפני למעלה מ-60 שנה, וּבָתמונה - מיטת תינוק מתחת לַעץ. בּתוכה עומדת אני, בת שנה וחצי, וּסביב המיטה ניצבים - אתה ורמי ונֹגה וּבַת דודתנו מיכל.

 

ואז, במטע שלך, תוך קטיף ואכילה של שסק עסיסי, החלטתי לגדל את הפרי הזה בגני שבאנגליה. לקחתי איתי שקית פירות, שהתחסלו עוד לפני העלייה למטוס, ואת הגרעינים טמנתי בַּבַּיִת בְּעציצים. שְׁנַיִם נבטו וגדלו להיות לעצים ענפים בגני. אבל פירות לא נתנו.

 

"הם לא יניבו", אמרת לי כשפניתי לבקש את עצתך.

"החורף באנגליה קר מדי והקיץ לא מספיק חם " אמרת, וגם נתת הסברים בוטניים נוספים, שכבר איני זוכרת מה היו.

קיבלתי עלי את הדין אבל גם קיויתי שאולי בכל זאת אזכֶּה לַכָּתום-הכתום הזה...

 

והנה, בסתיו שעבר, בעוברי על-יד אחד העצים, כמו שעשיתי מאות פעמים במשך השנים -  הלב שלי החסיר פעימה! עץ השסק שלי פרח ! מספר אשכולות קטנים של פרחים לבנים היו משובצים בין עלי העץ. נפעמת ונרגשת, תכף חשבתי עליך ופתאם גם עלה על דעתי שהתאריך באותו יום הוא – 6 באוקטובר, יום השנה למותך.

 

אני לא מאמינה בניסים. רק בצירופי מקרים מעניינים. וזה היה ללא ספק צרוף מקרים מרתק.  קיויתי בכל לבי שהפרחים יעברו את החורף בשלום ואכן הם יכלו לו - לחורף האנגלי הקר והגשום. באביב הפכו לפירות ירוקים שגדלו בקיץ לפירות כתומים ומתוקים.

 

סַפָרתי את הפירות, סתם לשם סקרנות. הם היו 13 במספר – כמספר השנים שהיית מבוגר ממני. אז הנה עוד צירוף מקרים –

 

סגרנו מעגל, מוני – אתה, אני ועץ השסק שלנו, שהתחיל בגנך ועכשיו מלבלב וּמניב בגני. אני בטוחה שהיית מרוצה מכך שעץ שסק מזכיר לי אותך יום-יום.

 

שולההוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה

 הקמת האתר וניהולו ע"י עפר דרורי