דברים של יחיעם ששון לזכרו של מוני ניצני, אוקטובר 2014

יחיעם ששון 05.10.2014 23:59

דברים של יחיעם ששון לזכרו של מוני ניצני, אוקטובר 2014מוני יקר גיבור ישראל,

 

חלפו ארבעים ואחד שנים ממלחמת יום הכיפורים  . מלחמה בה פקדת על גדוד 79, לחמת והובלת אותו בגבורה ובעוז לקרבות הבלימה הקשים , כשאתה ביכולת שיא כמפקד , כמנהיג וכאדם , כשלפנייך היה אופק רב  שנים של תרומה מהותית לצה"ל , למפקדיו וחייליו בתפקידי פיקוד בכירים אותם היית ממלא לבטח.

הכנת את לוחמי גדוד 79 למלחמה ושקדת על רמתם המקצועית ויכולתם המנטלית , תוך ניצול  ניסיונך הקרבי העשיר והמיוחד , מתן דוגמא אישית , כושר מנהיגותך ואומץ ליבך.

 

המשימה לבלום את נחשולי הכוחות המצרים שנעו לתוך סיני והניסיונות הבלתי פוסקים  לחבור אל ולהציל את לוחמי המעוזים המכותרים עמדו  לנגד עינייך  וכמפקד הגדוד  פעלת בנחישות , בדבקות ובגבורה עילאית .

חירפת את נפשך תוך דוגמא אישית של מפקד קרבי  והסתערת בראש חייליך פעם אחר פעם אל תוך האש , אל תוך התופת , ללא מורא , ללא פחד .

הייתה זו מלחמה שגבתה מחיר בלתי נתפש באבדות בנפש ובפצועים

 .  אתמול באזכרה לחללי מלחמת יום הכיפורים  בבית העלמין הצבאי בחיפה , לא רחוק מקברו של אלי כהן ז"ל מפקד נגמ"ש מ"מ 3  בפלוגת החרמ"ש של גדוד 79 , ישבה אם שכולה ליד קבר בנה . פניה חרושות קמטים ובעיניה הכבויות צער גדול  , יגון קודר וכאב. היא לא הנידה עפעף ולא זעה  במהלך כל הטקס – בשניות הבודדות שבן קרא הקריין  בשם בנה שנפל בגיל 20  בסיני – עבר רעד בגופה ודמעה בודדה סוררת זלגה בין קמטי פניה . נראה בבירור כי חייה כמו חיי אלפי אמהות , אבות , אחים ,בנים ורעיות נעצרו לחלוטין באותו יום בו התבשרו על נפול יקירם במלחמה  .

מוני , נלחמת בעוז רוח של לוחם קשוח והפעלת שיקול דעת של מפקד אחראי החרד לגורל חייליו .

על עיטור המופת אשר הוענק לך  במלחמה הזו כתב הרמטכ"ל מוטה גור שלצידו נלחמת בקרב המתלה  - קרב בו הוענק לך עיטור הגבורה :

"ב-6 באוקטובר 1973, בגזרה שמול איסמעיליה,  הכוח שבפיקודו ביצע התקפות חוזרות ונשנות על ראש הגשר המצרי שבגזרה ובכך שיבש ובלם את מאמץ הצליחה המצרי. מספר הנפגעים של הכוח היה רב. סא"ל ניצני שקד בעצמו לחלץ את נפגעיו, על אף האש הכבדה של האויב. הוא נפצע קשה תוך כדי קרבות הבלימה. כושר מנהיגותו, עמידתו האיתנה, אומץ לבו וקור רוחו נסכו ביטחון בקרב פקודיו וחיזקו את רוחם".

 

היית לנו למפקדי ולוחמי גדוד 79 עמוד האש ההולך לפני המחנה והצוק האיתן בו נתנו מבטחינו בשעות הנוראיות של תחילת המלחמה,  בימים הקשים מנשוא שבאו אחריה ובכל אותם קרבות עקובי דם,  עד סיום המלחמה , בהם היית לנו דמות מופת של מפקד שחיזק והעצים את המוטיבציה שלנו להמשיך קדימה .

 

אחרי פציעתך המשכת , במשך שנים רבות , להילחם בגבורה ובדבקות ראויה לשבח על חייך ושיקומך .

גם במלחמה הזו  היו אלה קרבות יום יומיים בלתי פוסקים , בתוצאות הפציעה והשפעתן , בתחלואים , בבירוקרטיה  ובתלאות החיים שנקלעת אליהן. 

 

לפני שנתיים עמדו פה ליד הקבר הזה  וליווינו אותך בדרכך האחרונה לאחר שהפציעה הקשה במלחמה ההיא , אשר גדעה באחת עתיד מזהיר של קצין ואדם מצטיין ,  הכריעה אותך לאחר שלושים ותשע שנים .

 

לפני מספר חודשים נוספו שישים ושבעה חיילים למניין חללי צה"ל . מפקדים ולוחמים צעירים  אשר נפלו בקרבות העקובים מדם במהלך מבצע צוק איתן ברצועת עזה .

מבצע שהחל בתחושה כללית ומאוחדת של אין ברירה , תוך גיבוי של מרבית האזרחים בישראל , אשר תמכו במבצע  למרות המחיר הכבד הצפוי ואשר נמשך והסתיים בתחושת החמצה הן בהישגים הצבאיים והן במצב המדיני אליו נקלעה ישראל .

אני מתקשה מאד   שלא למתוח קוו דמיוני , בלתי נתפש וחסר היגיון מבצעי , בין נגמ"ש מ"מ 3 שהיה בזמנו שיא הטכנולוגיה , אשר נפגע מטיל סאגר במבואות קנטרה וכל שבעת לוחמיו נהרגו , לבין אותו נגמ"ש חסר מיגון , למעלה מארבעים שנה מאוחר יותר , בו נהרגו במבצע צוק איתן שבעת לוחמי גולני בשכונת סעג'ייה בעזה . מלחמות ואין תמיד לקחים...

בימים אלה של מבצע צוק איתן - חסרת לנו , לצה"ל ולעם ישראל– בקור הרוח שלך ובנחישות החלטותייך .

ביכולתך ותבונתך לזהות בבהירות בתוך ערפל הקרב ואי הוודאות האופף אותו את תמונת המצב האמתית .

תמונת מצב אשר כל מערך אמ"ן וסוכניו לא הצליחו לגבש.

 לא היית אתנו בעצמאות ונכונות מחשבותייך ודעותייך  ובאומץ ליבך לבטא אותן בקול רם וברור בניגוד לכל שדרת הפיקוד המקבילה לך וזאת שמעליך.

ידעת לנווט ולהוביל  בבטחה ,גם נגד הזרם , בדרכים בהם רבים אחרים הלכו כסומא בארובה .

אני מדמיין  אותך בעיני רוחי בתפקיד ביטחוני בכיר ורואה מה רבה הייתה יכולה להיות תרומתך לצה"ל ולמאמץ המבצעי  ועד כמה היית יכול להשפיע ולאזן נכונה את  מקבלי ההחלטות בדרגים השונים.

עד עצם היום הזה אתה דמות מופת של גבורה ועוז הנפש של מפקד העשוי ללא חת אשר במורשתו ועל ערכי גבורתו חונכו ויחונכו דורות של מפקדים ולוחמים בצה"ל .

אתה חסר לנו בימי מלחמה וברגיעה . אתה חסר מוני יקר  למשפחתך , לתלמה , לחברייך , ולנו פקודייך באותה מלחמה רחוקה .

יהי זכרך ברוך .

 

 הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה

 הקמת האתר וניהולו ע"י עפר דרורי