דברי רמי מתן בכנס גדוד 79 בשנת הארבעים למלחמה

רמי מתן 16.10.2013 22:12
דברי רמי מתן בכנס גדוד 79 בשנת הארבעים למלחמה


הגדוד איבד 120 לוחמים קצינים וחיילים צעירים שטרם ידעו חיים מהם עוד לא הקימו משפחות והיו ממש בתחילת דרכם, אנו זוכרים אותם, מזכירים אותם וחושבים עליהם. אני נפגש עם משפחות שכולות ואני מנסה לתאר לעצמי מה הן עוברות אבל אינני מצליח, אבל אחרי כל מפגש כזה שבו אני בא לחזק אני יוצא מחוזק ונפעם מכח העמידה והאיתנות שלהן כל אחת בדרכה.משפחות יקרות

לוחמים מפקדים

מכובדי כולם

כמעט שני דורות חלפו מאז אותה מלחמה קשה ונוראה אותה עברנו כולנו.40 שנה שהזיכרון אינו מרפה ו480 חודשים שהצורך לזכר ולהיזכר אינו חדל, אנו זוכרים אותה ואת מה שקרה בה יום ביומו.

גדוד 79 מהווה סמל ומופת ללחימה נועזת תוך הקרבה וסיכון חיים, למעשי גבורה ואומץ, למקצוענות יתרה, לדבקות במשימה ללא פשרות, לפינוי פצועים תוך סיכון רב אחוות לוחמים ורעות.

בגדוד עברו 13 פלוגות לפרקי זמן קצרים וארוכים יותר הגדוד הכיל בתוכו כוחות רבים מיחידות שונות פלוגות הקמ"ט, פלוגות הטנקים המקוריות, פלוגת חרמ"ש, פלוגת תגבור, לוחמים מקורס הקצינים בה"ד 1 וקק"ש, לוחמים מבסיס האימונים צאלים, לוחמים מבית הספר לשריון, לוחמי מילואים שתגברו את הגדוד במשך המלחמה ואם נסכם את פרק מבנה הגדוד אוכל לומר הכל מכל.

אבל רק גדוד ששלד הפיקוד שלו איתן, המפקדים שלו נחושים ונועזים וחייליו אמיצים וחדורי שליחות יכול לעמד במשימות הקשות עם מבנה מסובך ולא הומוגני.

ראיתם למעלה את מהלכי הגדוד ואינני רוצה לפרטם אך אוסיף ואומר שהגדוד השתתף בכל הקרבות הקשים והמכריעים של המלחמה בבלימה, בקרב השריון ב14 לחודש, בפריצה וכיבוש החווה הסינית והרחבת מסדרון הצליחה ובארץ גושן בואכה איסמעליה.

הגדוד איבד 120 לוחמים קצינים וחיילים צעירים שטרם ידעו חיים מהם  עוד לא הקימו משפחות והיו ממש בתחילת דרכם, אנו זוכרים אותם, מזכירים אותם וחושבים עליהם. אני נפגש עם משפחות שכולות ואני מנסה לתאר לעצמי מה הן עוברות אבל אינני מצליח, אבל אחרי כל מפגש כזה שבו אני בא לחזק אני יוצא מחוזק ונפעם מכח העמידה והאיתנות שלהן כל אחת בדרכה.

 תמיד עומדת באוויר השאלה למה הוא ולא אני, תשובה מדויקת אין לזה ומה שניתן לומר שיד הגורל היא זאת שקבעה שחייל זה ייהרג וחברו שהיה לידו נפצע או לא נפגע כלל, ופה אני פונה לחבריי הלוחמים שנמצאים איתנו פה ואותם אלו שנבצר מהם להגיע ומבקש מהם להמשיך ולשמר על מורשת הגדוד, לזכר את החברים שנפלו ולתמך זה בזה במידת האפשר.

לוחמים יקרים מדינת ישראל חבה לכם חוב ענק, אתם וחבריכם הנופלים עצרתם בגופכם את נחשולי הטנקים וחילי החי"ר המצריים מלהתקדם אל סיני, עצרתם בכוח גבורתכם ועוצמתכם את הצבא המצרי מלבצע את שאיפותיו, פרצתם אל מערכי החווה הסינית ביודעכם שהסיכוי לחזר משם בחיים הוא קטן לא חדלתם לרגע לא פקפקתם בצדקת הדרך לא הלכתם לאחור. ובסופו של המהלך הצליח צה"ל בזכות הגדוד שלנו וגדודים רבים אחרים לנצח את המלחמה כנגד כל הסיכויים והתרחישים.

הגדוד לא נפעל לבדו אלא במסגרת חטיבה 14 שאת קורותיה כתב לא מזמן המח"ט שלה אלוף מיל אמנון רשף הנמצא איתנו כאן קחו את דבריי על הגדוד והגדילו אותם פי כמה והרי לכם מהלכי חטיבה 14.

אחרי המלחמה ובמשך השנים למדנו שהשכל, התבונה וההבנה הנכונה אינם נחלתם של אלו הנמצאים למעלה, למדנו שצריך לשאל להתווכח להציע ולהעלות רעיונות נוספים ולא לקבל את דברי המנהיגים כ"כזה ראה וקדש". אך בסופו של התהליך בין אם הוא לוקח דקה או יממה יש לבצע את הפקודה ככתבה וכלשונה.

למדנו שבתוך כולנו חבויה יכולת מופלאה שאנו משתמשים בה במצבים הקשים, למדנו להעריך זה את זה, ידענו ולמדנו שחברות לא מתבטאת רק בבילוי משותף בפאב וגם אם אינך נפגש אלא פעם בשנה או יותר עולה וצפה החברות האמתית. למדנו וידענו שתמיד נטה שכם לחבר הזקוק לנו ונושיט לו יד לעזרה כשיצטרך ולמדנו לא להתבייש ולבקש את אותה עזרה.

בחודשים האחרונים אנו מוצפים בכתבות, ראיונות וסדרות המתארות את הלחימה ואת ההביטים השונים הקשורים לה הן במישור הצבאי והן במישור הרחב יותר וככל שאני מעמיק לשמע ולקרא אני מגיע למסקנה שגדוד 79 על כל פלוגותיו וענפיו עבר את הקרבות הקשים ביותר ותרומתו להצלחת המערכה והניצחון בסופה היא מכריעה ביותר.

הצורך בשימור המורשת וההנצחה משרת הן אותנו הן את המשפחות השכולות והן את הדורות הבאים ואני רואה את התופעה הזו בהרצאות רבות שאני וחבריי נותנים ברחבי הארץ ובצבא, הרצון לשמע ללמד ולהבין הוא גדול מאד. לא מעט פעמים אני נשאל " האם אתה חושב שהדור שלנו יעמד במבחן שכזה אם הוא יידרש" ואני ללא היסוס עונה ב"כן"כל זאת כדי להסביר לחבריי שלעיתים מפקפקים במהלך שאנו הולכים בו ואומרים לי" די מספיק עברו 40 שנה אתם כבר זקנים" ואני שומע וממשיך בדרכי כי אני משוכנע שהיא חשובה מאד.

אחרי שראינו את התערוכה והמיצגים למעלה נקיים פה טקס זיכרון, נשמע הרצאה, שירים וסיפורי לוחמים.

אני שמח שמח"ט 14 הנוכחי מכבד אותנו בנוכחותו וממשיך לשמר על המורשת של החטיבה והגדוד.

יש לנו הפתעה קטנה לערב זה אך לא אקדים את המאוחר.

אני רוצה להודות באופן מיוחד לשני חברים שטרחו ועמלו קשה כדי שפלוגתם תגיע. יעקב עמאר שפעל ללא לאות לקבץ את אנשי פלוגה ח' של גדוד 79 ואת אהוד טורוק רותם שקיבץ מכל רחבי הארץ והעולם את אנשי פלוגת טנקים י'

המשך ערב מוצלח.

תודה

 

 

 

 

מורשת הגדוד חשובה לנו מאד כשאני אומר לנו אני מתכוון לכלל הלוחמים ולצוות המארגן את כל הפעילויות שמקדיש זמן רב ומאמצים כדי לקיים כנסים מסוג זה וכדי לקיים אירועים שונים במשך השנה כולה.

 

 

 הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה

 הקמת האתר וניהולו ע"י עפר דרורי