דברי נתן בן ארי בכנס גדוד 79 לשנת הארבעים למלחמה

נתן בן ארי 16.10.2013 22:10

זכיתי לעבור את מלחמת יום הכיפורים במחיצתכם, אני אומר זכיתי ,לא מפני שאיש מאיתנו חלילה רצה במלחמה הארורה הזאת, אלא משום שאם במציאות הישראלית הייתי נאלץ לעבור אותה תופת שוב, ללא היסוס או ספק - הייתי בוחר בכם.משפחות שכולות

אלוף במיל. ומי שהיה ראש המוסד צבי זמיר

אלוף במיל. ג'קי אבן- סגן מפקד האוגדה

אלוף במיל. אמנון רשף

אלוף במיל. וחבר הכנסת עמרם מצנע

אלוף משנה במיל. רמי מתן

לוחמי גדוד 79 על מרכיביו

משפחות ואורחים,

 

כבר חלפו 40 שנה, 40 שנה למלחמה ,אליה נכנסנו, אנו הלוחמים, כשאנחנו נושאים את זרעי מלחמת ששת הימים,  עם תחושת- הכול יכולים- ועם הקונספציה המקובעת והבלתי מתפשרת, של הדרג המדיני והדרג הצבאי הבכיר של -מלחמה לא תהייה-, לא ערוכים כיאות ועומדים אל מול מציאות צבאית, של יחסי כוחות נחותים ונוכח יוזמה של האויב.

 

ביום שבת, הששה באוקטובר, כחניך בפו"ם, בשעות אחר הצהריים, הגעתי לגדוד של מצנע כסגנו. בהמשך, עם פציעתו של מצנע בקרב הקשה בחווה הסינית, קיבלתי, תוך כדי לחימה, את הפיקוד על הגדוד.

הרכב הגדוד היה דינמי תוך כדי הלחימה, רבים נפגעו,  יחידות  ובודדים  צורפו ועזבו. אך לכל אורך המלחמה ובסיומה, גם כשמנינו 30 טנקים או כשמנינו שישה טנקים תקינים בשלבים השונים, נשארנו בכל ימי הלחימה,-- מסגרת גדודית.

 

המטכ"ל, הפיקוד, האוגדה והחטיבה ראו בנו גדוד,- הן בסדר הכוחות, הן בהטלת המשימות ,ואנחנו –אתם, הייתם גדוד לתפארת, במילוי והוצאה לפועל של המשימות. לא היה מקרה אחד של אי מילוי הוראה ההפך, נטילת יוזמה, מפקדים וצוותים החליפו טנקים שנפגעו. טנקים שפונו לאחור לתיקון, שבו אל הלחימה,  פצועים שטופלו, חזרו להילחם, גם נפגעי הלם, נצרו את פציעתם, עד לסיום הקרבות. הנופלים במהלך ימי המלחמה, הם שהיו לנו למופת, הם היו הכוח המניע להמשיך את מורשתם. גיבורים אמיתיים כולם. גם בתום ימי הלחימה לא עצרנו ועסקנו במרץ במילוי השורות ובהכשרת לוחמים לעתיד, זו הייתה גבורה בפני עצמה. 

 

 שלמים עם פועלנו בקרבות, גדוד 79 היה  בין המובילים הראשיים להצלתה של מדינת ישראל בעת ההיא.    

 

זכיתי לעבור את מלחמת יום הכיפורים במחיצתכם, אני אומר זכיתי ,לא מפני שאיש מאיתנו חלילה רצה במלחמה הארורה הזאת, אלא משום שאם במציאות הישראלית הייתי נאלץ  לעבור אותה תופת שוב, ללא היסוס או ספק  - הייתי בוחר בכם.

 

בוחר בכם כמפקדיי

בוחר בכם כפקודיי

בוחר בכם כחברי בשדה הקרב.

 

ממש לאחרונה כשעיינתי במסמכי המלחמה אותם אני שומר עימי,משל היו אוצר , מצאתי בין "שיבוצים קרביים","רשימות נפגעים" ו"סיפורי קרבות",  גלויה ששלחתי לאשתי ערב  היציאה לקרב בחווה הסינית. "תגידי לבתנו התינוקת שאני עסוק, בלבנות לה עולם טוב יותר לחיות בו" כך כתבתי.  40 שנה אחרי, סב לשבעה נכדים, אני עדיין מייחל לאותו עולם.

 

לו יהי שלקחי מלחמת יום הכיפורים יהיו נר לרגלי מקבלי ההחלטות בדרג המדיני ובצה"ל בעת הזאת.  הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה

 הקמת האתר וניהולו ע"י עפר דרורי