מת מוני ניצני, בעל עיטור הגבורה ועיטור המופת

אמיר אורן הארץ 6 באוקטובר 2012 06.10.2012 20:53
מת מוני ניצני, בעל עיטור הגבורה ועיטור המופת


היום לפני 39 שנים הוביל סא"ל ניצני את חייליו במאמץ נואש לבלום את צליחת הכוח המצרי לסיני. הבוקר הוא הלך לעולמו, בגיל 76שלמה (מוני) ניצני, מגיבורי צה"ל, מת הבוקר (שבת) בבית-החולים "העמק" בעפולה, בגיל 76. ניצני זכה לעיטור הגבורה על תפקודו בהיותו סמל בקרב המיתלה במבצע "קדש", ובעקבות מלחמת יום הכיפורים, כשהיה סגן-אלוף, קיבל את עיטור המופת מקרבות התעלה. ניצני נפגע בראשו ב-1973 ומעולם לא החלים כליל מפציעתו. הוא מת מקריסת מערכות בשבת, 6 באוקטובר, 39 שנים בדיוק לאחר שהוביל את גדוד 79 של השריון בגזרה המרכזית של סואץ, במאמץ נואש לבלום את הכוחות המצריים שצלחו לסיני.

לפי התיאור הרשמי, בשעת הפעולה במיתלה "נפתחה אש חזקה על הזחל"ם שמפקדו היה ניצני. נהג הזחל"ם נהרג מיד. סמל ניצני לקח את הגה הזחל"ם ונסע קדימה, חילץ פצועים שנפלו מזחל"ם שנסע לפניו, העלה את הפצועים לזחל"ם וכל זאת תחת אש כבדה של האויב. לאחר מכן הפעיל מספר כלי נשק שהיו בידי הפצועים נגד עמדות האויב ושיתק אותן. בפעולה זו הציל חיי פצועים ואת חיי חיילי יחידתו".

חצי שנה לפני מלחמת יום הכיפורים, כאשר ציונים לשבח הומרו לראשונה בתולדות צה"ל לעיטורים, חתם שר הביטחון משה דיין על מגילת הקלף שהסבה לעיטור הגבורה את צל"ש הרמטכ"ל של ניצני ממבצע "קדש". דיין ציין את ניצני לשבח על גבורתו במיתלה – הקרב המיותר שאליו שלח את הצנחנים מפקדם, אריאל שרון.

ידידו של ניצני, דני יפה, סיפר אתמול כי הציל חיים גם בין המלחמות. בתרגיל מרגמות בקורס קציני החי"ר התעקש הצוער ניצני, בתוקף ניסיונו כסמל מרגמות, שלא לציית לפקודתו של קצין-חונך להפגיז בלי טיווח מקדים גבעה שבקרבתה היו אמורים להימצא צוערים אחרים. בזכות דרישתו של ניצני נורה רק פגז עשן – שפגע בדיוק במרכז קבוצת הצוערים.

ניצני היה בן כפר חטים והתגורר באחרונה בעפולה. הוא יובא למנוחות בהלוויה צבאית.
הערת העורך: ההלוויה תתקיים בהר הרצל ב 9 באוקטובר 2012 בשעה 1500 בהר הרצל בירושלים.

מקור הכתבההוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה

 הקמת האתר וניהולו ע"י עפר דרורי