"פלוגה י' שבלב"

עפר דרורי 02.03.2019 05:02
"פלוגה י' שבלב"


סיפורה של פלוגת החרמ"ש של גדוד 79, "פלוגה י' שבלב", 310 עמודים, נייר כרומו, מי שמעוניין להכיר את סיפורה של הפלוגה וגם לתמוך בפרויקט הדסטארט שמסתיים עוד זמן קצר מוזמן להיכנס לקישור למטה. הספר השלישי הוא הספר של הפלוגה.להזמנה ותמיכה

מתוך ההקדמה למהדורה השנייה:

לפני כשנתיים ראיתי בטלוויזיה סרטון על מלחמת יום הכיפורים. הסרט היה בשחור לבן וזו הייתה הפעם הראשונה שהרגשתי שהמלחמה שייכת מבחינתי לעבר. סרט שחור לבן, דהוי, מתאר לכאורה אירועים שלא קשורים אלי אף שצולם בסיני בחזית הדרום. אמרתי לעצמי הנה גם מלחמת יום הכיפורים הפכה אצלי למלחמת השחרור, מעניינת, מסקרנת אבל ללא שום חיבור אישי או רגשי.

כתבתי לעצמי הרהורים על שימור הזיכרון. הדברים התגלגלו להם ופורסמו לבסוף ב-YNET ערב יום הכיפורים 2018 תחת הכותרת "מי יזכור את פלוגה י' שהתפרקה בדרך לתעלה?".

בין התגובות השונות שקבלתי היו בקשות של קוראים שאיני מכירם לעותק מהספר "פלוגה י' בסופה" המוזכר בכתבה. עותקי הספר אזלו מזמן לאחר שחילקתי אותם לחברי לפלוגה, לבני משפחות הנופלים ולספריות שונות. עמדה בפני הדילמה האם לבצע הדפסה חוזרת של הספר או להטיל את המשימה על הוצאת ספרים. בירור קצר הוביל אותי למסקנה ששום הוצאה לא תמצא עניין בספר המתאר את לחימתה של פלוגה ממלחמה ישנה ב"שחור לבן" ולכן החלטתי להוציא בעצמי מהדורה שנייה.

"אם להוציא מהדורה שנייה לספר", אמרתי לעצמי, למה לא לסגור מעגל ולברר עם חברי לפלוגה היכן אנו עומדים היום ביחס למלחמה "ההיא" ולכן בקשתי תשובה לשאלה: "מה עשתה לך המלחמה?" בתקווה להבהיר לעצמנו לאן לקחה אותנו המלחמה, מהן הצלקות שהותירה בנו וכיצד התמודדנו אתן. האם נשארה "צבעונית" חיה ומשפיעה או הפכה לתמונה ב"שחור לבן".

התוצאה לפניכם, מספר תיקונים, דיוקים והשלמות שנדרשו למהדורה הראשונה, תמונות נוספות שאותרו עם השנים ושני פרקים מסכמים, הראשון כולל מידע ואנקדוטות שהתגלו לאחר פרסום הספר "פלוגה י' בסופה". הפרק השני והאחרון מנסה לענות לאתגר של אותה שאלה "פשוטה" כפי שהגיבה אליה קבוצה מאנשי הפלוגה שהסכימה לחלוק את הדברים הכמוסים שלהם אתנו החברים לפלוגה ואתכם הקוראים את הספר.

מאז מלחמת יום הכיפורים עברנו כאן בארצנו מספר מלחמות ולא מעט מבצעים ונראה שמילות השיר "אני מבטיח לך ילדה שלי קטנה שזאת תהיה המלחמה האחרונה" מתוך השיר "המלחמה האחרונה" שכתב חיים חפר לאחר מלחמת יום הכיפורים, איבדו לחלוטין את ממשותן, את השלום אפשר לקחת מאתנו ולגרום לנו לחיות על חרבנו אבל את התקווה לימים ללא מלחמות אי אפשר לקחת מאתנו. מי ייתן.


"פלוגה י' שבלב"


"פלוגה י' שבלב"


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה

 הקמת האתר וניהולו ע"י עפר דרורי