הקרב המוצלח מול חטיבה 25 המצרית - 17.10.1973

יאיר ליטביץ 12.08.2008 04:43
איור: עמיקם צור

איור: עמיקם צור


הקרב היה כל כולו של גדוד 79 כאשר בחלק מסוים הצטרף אליו טנק המח"ט * זה היה אחד הקרבות המוצלחים של הגדוד * חשוב לציין שבקרב זה לגדוד לא היו נפגעים. אף לוחם לא נפגע ואף טנק.א. פלוגה ח דאז בפיקודי נקראה בשעות הבוקר של ה- 17 באוקטובר 1973 לקצין האג"ם של החטיבה ב"לקקן" וקיבלה את משימת התצפית באזור "גרפיט" (לקסיקון 265, המיקום המדויק שנוי במחלוקת כי חטיבת נתק'ה שהגיחה ממזרח "טוענת" כי איזור גרפיט היה חלק משטח ההשמדה....קטונתי).

הפלוגה הגיעה מאזור החווה הסינית שם תגברה בשעות הלילה חניון  של כוח דוב לבן)

ב. בשעות הצהריים הוחלפנו על ידי פלוגה א של אהוד גרוס משום שהיינו קצרים מאוד בתחמושת ובדלק - מאז הקרב בצומת טרטור לקסיקון לא חימשנו, והיינו חסרים תחמושת ח"ש במיוחד.

לקראת סוף התדלוק והחימוש בלקקן קיבלתי דיווח שפלוגה א מזהה את החטיבה המצרית והשמידה 4 טנקים - ראה דו"ח חטיבה 14).

ג. הפסקנו את הלוגיסטיקה ומיהרנו לחזור לקו המגע ואז פלוגה א שהייתה קצרה גם כן בתחמושת (דלק אני לא יודע) יצאה לחמש. אין לי מידע כמה טנקים הושמדו עד שהגענו, אני זוכר רק ענן אבק ענקי ולא ניתן היה לזהות טנקים בכלל.

ד. בשלב הזה שבו פלוגה ח לחמה ופלוגה א חימשה הצטרף המח"ט אמנון רשף עם הטנק שלו לירי - עמד כ 30 מטר לשמאלי וזה גם מה שאמנון זוכר. אני לא יכול שלא להשוות את הימצאותו ולחימתו של אמנון כאחד המפקדים בפלוגה, לדור מפקדי הפלזמה ממלחמת לבנון השנייה. זה המודל, זאת המנהיגות וזאת הדוגמה האישית של כל מפקד ולא משנה מה דרגתו ותפקידו.

ה.לא אעסוק בנתון של כמה טנקים השמדנו אבל לפחות אציין לזכרו של  של רמי זיו ז"ל (נפל במבואות איסמעיליה) ששני טנקים בפיקודו שהוסתרו ליד הכביש בעיקול קטן ומאחורי שיח ליד הכביש השמידו 8 טנקים שניסו לפרוץ דרך הכביש - ראה תחקיר חטיבה 14.

ו. להשלמת התמונה - המצרים הגיעו כשהשמש סינוורה אותנו (במכוון?) ולכן נזקקנו לפרישה מאד רחבה כדי להיעזר בתיקונים מטנק שכן.

ז. מבחינת לוח זמנים לעניות דעתי, פלוגה א פתחה בירי בערך ב 1200 - 1230, החלפנו אותם כרבע שעה אחר כך. התערבות חטיבת נתק'ה ממזרח הייתה בערך ב 1400 - 1430 ולא לפני כן. עד אז עמדנו טנקים של גדוד 79 יחד עם טנק המח"ט לבד מול החטיבה המצרית. 

ח. הקרב היה כל כולו של גדוד 79 כאשר בחלק מסוים הצטרף אליו טנק המח"ט

ט. זה היה אחד הקרבות המוצלחים של הגדוד.

י. חשוב לציין שבקרב זה לגדוד לא היו נפגעים. אף לוחם לא נפגע ואף טנק.

 

 הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה

 הקמת האתר וניהולו ע"י עפר דרורי